Kuchnia
ZUPA ORKISZOWA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
poniedziałek, 19 października 2015 20:51

ZUPA ORKISZOWA

(DOLNOŚLĄSKA)

Składniki na drobiowe klopsy:
– 300 g mięsa z piersi kurczaka
– 2 garście natki pietruszki
– 2 jajka
– 5 łyżek bułki tartej
– ¼ łyżeczki gałki muszkatołowej
– ½ łyżeczki soli
– ¼ łyżeczki białego pieprzu

Składniki na zupę:
– 1 l rosołu
– 100 g mąki orkiszowej
– 50 g masła

Dodatkowo:
– kilka łyżek mąki
– śmietana do podania
– natka pietruszki do posypania

Z powyższych składników można przygotować 4 porcje zupy.

 

Pierś z kurczaka mielimy w maszynce do mięsa, mieszamy z posiekaną natką pietruszki, jajkami, bułką tartą i przyprawami. Oprószonymi mąką dłońmi formujemy klopsiki wielkości orzechów włoskich. Otrzymamy ich około dwudziestu sztuk. Odstawiamy je do lodówki i przygotowujemy zupę.
Masło roztapiamy na patelni, dodajemy mąkę, mieszamy i smażymy przez kilka minut, aż zasmażka się przyrumieni. Zdejmujemy z ognia i dodajemy szklankę rosołu. Mieszamy do uzyskania jednolitej masy, a następnie przelewamy do reszty rosołu. Zupę podgrzewamy, po czym gotujemy w niej pulpety przez 15 minut. Podajemy z łyżką śmietany, posypaną posiekaną natką pietruszki.

źródło zdjęcia: www.gotujzkasia.pl

 
ZUPA DZIEWIĘĆZIELNA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
poniedziałek, 19 października 2015 20:36

ZUPA DZIEWIĘĆZIELNA

(DOLNOŚLĄSKA)

Składniki na 2 porcje:
– po 1 garści 9 różnych ziół
– 1 cebula
– 2 ziemniaki
– 1 łyżka masła
– ½ l bulionu warzywnego
– 4 łyżki śmietany
– 2 jajka ugotowane na twardo
– jadalne stokrotki
– sól i pieprz

Zioła, które można wykorzystać:
– pokrzywa
– stokrotka
– bluszczyk kurdybanek
– szczaw
– krwawnik
– mniszek
– podagrycznik
– rukiew
– młode liście brzozy
– czosnaczek pospolity
– łoboda ogrodowa
– czosnek niedźwiedzi
– pietruszka
– szczypior
– lubczyk
– trybula
– tymianek
– szałwia
– koper

Cebulę drobno kroimy i podsmażamy na maśle. Zalewamy bulionem, dodajemy ziemniaki pokrojone w kostkę oraz zioła. Gotujemy przez 10 minut, a następnie miksujemy blenderem. Przyprawiamy do smaku. Podajemy z jajkiem ugotowanym na twardo, śmietaną i udekorowane białymi lub żółtymi stokrotkami.

źródło zdjęcia: www.gotujzkasia.pl

 
Kociołek rozmaitości znad ogniska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
wtorek, 18 listopada 2014 20:59

Kociołek rozmaitości znad ogniska

 

Składniki:

  • ziemniaki,
  • marchew,
  • por,
  • pietruszka,
  • seler
  • cukinia
  • kapusta
  • buraki
  • cebula
  • śląska kiełbasa
  • kilka ziaren ziela angielskiego
  • liście laurowe
  • przecier pomidorowy
  • pieprz
  • sól

Przygotowanie

Wszystkie warzywa i kiełbasę kroimy w kostkę (dość dużą). Następnie smarujemy kociołek oliwą i wykładamy dno liśćmi kapusty, tymi zewnętrznymi, resztę kroimy do kociołka. Pokrojone warzywa układamy warstwami i przyprawiamy. Kociołek przykrywamy folią aluminiową i stawiamy nad ogniskiem. Od czasu do czasu mieszamy. Po 15 minutach dodajemy przecier, w takiej ilości aby lekko przykrył warzywa, należy pamiętać, że część z nich puściła sok. Pilnujmy aby nasz kociołek się nie przypalił, a gdy wszystkie warzywa będą miękkie, to częstujmy wszystkich dookoła i zajadajmy się.

SMACZNEGO !

 

Małgoś


 

Poprawiony: wtorek, 18 listopada 2014 21:18
 
Teichelmauke - czyli górnołużyckie purée ziemniaczane z wołowiną. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
wtorek, 18 listopada 2014 20:28

Teichelmauke - czyli górnołużyckie purée ziemniaczane z wołowiną.


Poniżej przedstawiamy przepis tradycyjnego dania, które jadali przedwojenni mieszkańcy Jasnej Góry. Przepisem podzielił się z nami Arkadiusz Lipin – redaktor serwisu www.goryizerskie.pl na którym znajdziecie ten przepis i wiele innych ciekawych artykułów o naszym regionie.

Teichelmauke idealnie smakuje z pszenicznym piwem Landskron Weizen albo Landskron Kellerbier (niefiltrowane) ze stolicy Wschodnich Górnych Łużyc - Görlitz (fot. A. Lipin)

Teichelmauke idealnie smakuje z pszenicznym piwem Landskron Weizen albo Landskron Kellerbier (niefiltrowane) ze stolicy Wschodnich Górnych Łużyc - Görlitz (fot. A. Lipin)

Swą pieszczotliwą nazwę zawdzięcza wyglądowi. Teichel to po niemiecku stawek czyli mały staw. Mauke znaczy "miazga", czyli z francuska purée (fr. przecier). Górnołużycka potrawa nazywana też bywa Brühmauke i Brihmauke.

Specyficzny wygląd dania, który nadał mu nazwę uzyskuje się przez wyłożenie na talerz utłuczonych ziemniaków i zrobienie w nich głębokiego dołka. Zagłębienie zalewamy wołowym bulionem. Tak właśnie powstaje "mały staw" (Teichel), z którego bulion przesiąka rozmiękczając ziemniaki. To właśnie różni górnołużyckie purée od widywanych na naszych stołach ziemniaków gniecionych z masłem i mlekiem.

Składniki:

§ 1½ kg ziemniaków

§ ½ kg mięsa wołowego do gotowania

§ kilka ziaren ziela angielskiego

§ liście laurowe

§ majeranek (sporo)

§ mała cebula

§ sól

Przygotowanie

Z wołowiny, cebuli z dodatkiem soli, liści laurowych i ziela angielskiego gotujemy intensywny wywar. Jeśli mamy mięso z kością - usuwamy ją, a wołowinę dzielimy na mniejsze kawałki.

Ziemniaki obieramy i kroimy na części - mniejsze szybciej się ugotują. Włożone do zimnej wody zachowają naturalny kolor. Po ugotowaniu do ziemniaków dodajemy dużą ilością majeranku i - jeśli ktoś używa - sól. Rozgniatamy. Utłuczone kartofle wykładamy na talerz, robimy w nich dołek, do którego wlewamy bulion z kawałkami ugotowanej wołowiny. Ziemniaki przesiąkają bulionem i powstaje purée.

Oryginalny przepis wzbogaciłem dodając do rosołu drobno posiekane lub grubo utarte: marchewkę, seler i korzeń pietruszki. Włoszczyznę wykładam na talerz wraz z mięsem. Aromat i smak podkreślam dodając do wywaru kilka ząbków czosnku. Aby ugotować wołowinę na miękko ułatwiam sobie zadanie i wrzucam mięso pokrojone w średniodrobną kostkę do szybkowara. Gotuję zazwyczaj ok. 40 minut.

Danie możemy rozwinąć poprzez przygotowanie Weißwurst - niemieckiej tradycyjnie pieczonej białej kiełbaski. Jednak i bez tego dodatku jest pyszne, a łatwość przygotowania sprawia, że każdy może zafundować sobie tę regionalną przyjemność.

SMACZNEGO !

Arkadiusz Lipin


 

 

 

Poprawiony: wtorek, 18 listopada 2014 21:19
 
Sernik królewski z bezą PDF Drukuj Email
Wpisany przez Admin   
wtorek, 18 listopada 2014 19:36

Sernik królewski z bezą

 

Drogie Panie, polecam wypróbowany przeze mnie kilkakrotnie przepis na sernik "na bogato", wiec raczej świąteczny, ale w obliczu nadchodzących Andrzejek czy Bożego Narodzenia.... dla mnie bomba. Jeśli ktoś zna inny, łatwiejszy... czekam:-)

 

Wszystkie składniki na sernik mają mieć temperaturę pokojową, należy więc wyjąć je z lodówki odpowiednio wcześniej.

Składniki miksujemy powoli (najlepiej mieszadłem) na małych obrotach miksera, do połączenia się składników  (choc mnie- osobie niecierpliwej i tak wyszło ładnie)

Sernik po upieczeniu i ostudzeniu wstawiamy bez przykrycia i bez obręczy do lodówki na całą noc.

Spód:

• 70 g ciemnej czekolady

• 70 g miękkiego masła

• 4 łyżki cukru

• 1 jajko

• 40 g mąki

• 1/2 łyżeczki sody

• 4 łyżki mielonych orzechów lub migdałów

ale też  może być spód półkruchy

Masa serowa:

• 500 g tłustego twarogu sernikowego zmielonego trzykrotnie (im bardziej gęsty, tym lepiej)

• 500 g sera mascarpone

• 3 łyżki mąki ziemniaczanej

• 1 szklanka cukru

• 3 łyżki cukru wanilinowego lub 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

• 5 jajek + 2 żółtka (białka wykorzystujemy do bezy)

• 1/3 szklanki śmietanki kremowej 30 lub 36%, najlepiej gęstej

• 1/4 szklanki smażonej w cukrze skórki pomarańczowej (lub kandyzowanej)

• 1/4 szklanki rodzynek (drobno posiekanych)

Wierzch:

• 1 słoiczek dżemu pomarańczowego (lub brzoskwiniowego jeśli przeszkadza nam goryczka dżemu pomarańczowego)

• beza: 2 białka jajek + 120 g cukru + 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

• orzechy włoskie

Tortownica o średnicy 24 cm wysoka na 8 cm.

Przygotowanie:

Spód: Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Dno formy wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Boki tortownicy posmarować masłem. Czekoladę połamać na kostki, włożyć do rondelka, dodać pokrojone masło oraz cukier i roztopić na małym ogniu mieszając. Odstawić z ognia, dodać jajko i energicznie wymieszać. Dodać przesianą mąkę i sodę, wymieszać. Na koniec dodać mielone orzechy i wszystko wymieszać. Masę wyłożyć na spód tortownicy i wyrównać powierzchnię. Wstawić do piekarnika i piec przez 8 - 9 minut. Wyjąć z piekarnika, nie wyłączać go.

Masa serowa: do misy miksera włożyć ser twarogowy razem z serem mascarpone, mąką, cukrem oraz cukrem wanilinowym. Miksować przez około 2 - 3 minuty na minimalnych obrotach, aż masa będzie gładka. Wbijać po jednym jajka miksując wolno i na małych obrotach przez około 15 - 30 sekund po każdym dodanym jajku, następnie dodawać żółtka i śmietankę i również zmiksować. Masę wylać na spód a na wierzch delikatnie posypać drobno posiekanymi rodzynkami i drobną skórką pomarańczową (nie mieszać, bo masa serowa jest rzadka i bakalie uciekną na dno). Wstawić do piekarnika na grzanego do 180 stopni C. Piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni i piec przez 60 minut (nie wyłączać piekarnika). Na około 15 minut przed końcem pieczenia zacząć przygotowywać bezę.

Beza: Białka ubić na bardzo sztywną pianę, stopniowo dodawać cukier cały czas długo miksując po każdej porcji cukru. Po dodaniu cukru miksować jeszcze przez około 5 minut aż piana będzie gęsta i błyszcząca. Nie ma możliwości przebicia piany z białek, więc warto to robić długo. Nie można też zmniejszać ilości cukru, bo beza może się nie udać. Na minutę przed końcem ubijania dodać mąkę ziemniaczaną. Wyjąć sernik z piekarnika i rozprowadzić na jego powierzchni dżem pomarańczowy. Wyłożyć pianę z białek oraz posypać orzechami włoskimi. Wstawić do piekarnika i piec przez 30 minut. Po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 100 stopni i suszyć jeszcze bezę przez 30 minut.

 

Sernik wyjąć z piekarnika i dokładnie ostudzić. Obkroić nożem przy samym brzegu tortownicy, zdjąć obręcz i wstawić do lodówki na całą noc lub minimum 8 godzin. Sernik trzymać w lodówce bez obręczy i bez przykrycia. Kroić ostrym nożem zanurzanym na chwilę we wrzątku.

SMACZNEGO!

Wanda


 

Poprawiony: wtorek, 18 listopada 2014 21:12
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2
Copyright © 2024 Góra Możliwości - Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Jasnej Góry. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.